Kolekcja Vasa - Blog
Zeszyt nr 85

DSCN5555

 

Zeszyt nr 85 przygotowanie olinowania dział.

Pierwsze, o czym instrukcja nie mówi a może nie być wcale takie oczywiste dla początkującego modelarza to po zawiązaniu węzłów zabezpieczenie ich klejem. Osobiście wszystkie węzły utrwalam mini kropelką gęstego kleju CA. Gęstego, bo wzmacnia węzeł i nie wsiąka w dalszą część nici powodując jej usztywnienie. Natomiast wszelkie owijki a głównie ich zakończenia zabezpieczam rozwodnionym klejem typu wikolowego, który po wyschnięciu nie powoduje przebarwień klejonych miejsc.

Dla symbolicznego podporządkowania się skali zmniejszyłem oczka uchwytów załączonych do zeszytu.

DSCN5556

 

Wykonanie olinowania dział powtarzane w wielokrotnościach liczby 28 według instrukcji jest bardzo pracochłonne. Można trochę sobie prace uprościć rozpoczynając od zawiązania zamiast „pustej” pętelki pierwszych dwóch węzłów bezpośrednio na uchwycie oczkowym.  Następnie w pętelkę węzła zwykłego wkładałem podwójny bloczek i po zaciśnięciu pętli zakańczałem jeszcze jednym węzłem zwykłym.

DSCN5557

DSCN5560

DSCN5558

 

Nie jest dla mnie zrozumiałe utrudnienie związane z wkładaniem dodatkowej linki w pętle, którą się wiąże bloczek pojedynczy. Dlatego bloczek wiązałem identycznie jak podwójny z tą różnicą, że jeden koniec nici rozwijany bezpośrednio ze szpuli pozostawiałem dłuższy o 10 cm.

DSCN5559

DSCN5561

DSCN5562

DSCN5563

 

Na zdjęciach (bardzo duże zbliżenie) pokazałem problem z mechaceniem dołączonej do zeszytu nici 0,15 mm. W rzeczywistości, aby temu zapobiec przeciągam nitkę kilkakrotnie wzdłuż kawałka wosku pszczelego. Nitka robi się trochę sztywniejsza, ale problem mechacenia zostaje rozwiązany w znacznym stopniu.

DSCN5564

DSCN5565

 

Są pasjonaci modelarstwa potrafiący wykonać własne doskonałe nici. Można oczywiście również dokonać zakupu bardzo dobrych jakościowo linek. Są sposoby na opalanie zmechacenia nici otrzymywanych w zestawach kolekcyjnych. Ja jednak pozostaję przy trochę starszym, może mniej efektownym sposobie, ale i tak w znacznym stopniu poprawiającym estetykę olinowania.

DSCN5567

DSCN5572

DSCN5570

DSCN5568