Kolekcja Vasa - Blog
Zeszyt nr 32

Zeszyt nr 32

DSCN4334

 

Jeżeli można prace przy budowie modelu podzielić na etapy, to wykonanie poszycia w oparciu o instrukcję z aktualnego zeszytu jest zwieńczeniem jednego z trudniejszych. Zamknięcie części podwodnej poszycia przy stępce i zdobyte dzięki temu doświadczenie daje gwarancję spokojnego dokończenia pierwszej warstwy poszycia w części nadwodnej.

Wydaje się, że można nieco odwrócić kolejność układania listewek w stosunku do proponowanej w instrukcji. Osobiście jako pierwsze ułożyłem te najbliższe stępki, a dopiero później doklejałem w ich kierunku pozostałe. Łatwiej w ten sposób jest dopasować i układać ostatnią „zamykającą” deseczkę. I łatwiej też na późniejszych etapach będzie przygotować stępkę pod montaż kolejnych elementów.

DSCN4332

DSCN4333

DSCN4335

DSCN4336

DSCN4337

DSCN4339

DSCN4340

DSCN4341

DSCN4342

DSCN4343

DSCN4344

 

Ponieważ dalsze zmagania z okrętem wymagać będą  powrotu do pozycji „dnem do dołu”, a wcześniej używana stocznia poprzez zamknięcie „dna” staje się nieprzydatna, czas na użycie podstawki montażowej.

Dobrym zwyczajem było zaopatrywanie modelarzy w ramach kolekcji w dedykowane podstawki montażowe (często z nazwą okrętu) przez wydawnictwa. W tym przypadku jest inaczej. Dlatego podstawkę należy wykonać samemu.

Podstawka jest prosta do zrobienia. Nie musi być wykonana idealnie „na miarę”. Może kiedyś przyda się do budowy innego modelu. Ważnym jest aby w jakiś sposób zabezpieczyć krawędzie stykające się z poszyciem modelu. Unikniemy ewentualnych zarysowań czy odgnieceń na wykończonym kadłubie okrętu, a należy pamiętać, że korzystać z niej będziemy do ostatnich chwil montażu, kiedy to gotowy model ustawimy na podstawce ekspozycyjnej. W tym wypadku zastosowałem paski pianki grubości ok. 20 mm mocowane w kilku miejscach taśmą izolacyjną.

DSCN4338

DSCN4345

DSCN4346

DSCN4347

DSCN4348