Kolekcja Vasa - Blog
Zeszyt nr 100

Zeszyt nr 100

DSCN5904

 

Zeszyt nr 100 – malowanie dekoracji C74, malowanie luf i montaż atrap dział, przygotowanie działa.

Setny zeszyt to moja setna relacja z budowy modelu. Mały jubileusz (może duży) przy okazji pokazujący, że budujemy model już prawie dwa lata.  Można się pokusić o małe podsumowanie (wg. skali opartej o moje doświadczenie).

  • Kadłub technicznie trudny.
  • Poszycie w normie.
  • Na wyrost montowane listwy odbojowe częściowo na dalszym etapie prac zrywane od strony dziobowej i rufowej, później „obrażenia” oczywiście przykryte, ale niepotrzebnie powodujące dodatkową pracę i oszpecenie w tym miejscu poszycia.
  • Malowanie farbą kryjącą kadłuba pozwala na maskowanie niedociągnięć jednak wizualnie – ocena ledwo dostateczna zważywszy dołączony do kolekcji plakat modelu.
  • Uproszczenia np. poszycia steru, stępki czy metalowe schodnie też wymagają przemyślenia i zmian.
  • No i wreszcie malowanie dekoracji. Zajmuje mniej więcej trzecią część kolekcji.

Malowanie na „złoto” przy zmianie koloru kadłuba np. na ciemny dla podkreślenia wspaniałych dekoracji może dać ogromną oszczędność czasu i myślę doskonały wynik obrazu całości.

Wariant „kolekcyjny” i jednocześnie mój to rok spędzony z optyką na oczach umożliwiającą kilkukrotne powiększenia. To rok spędzony nad dekoracjami na częściowym bezdechu z maksymalną koncentracją. Wymalowane kolorami dekoracje po zamontowaniu na kadłubie modelu, oglądane w całości dadzą rewelacyjny efekt. Pokazywane przeze mnie wymalowane figurki na ekranie monitora np. 21 cali wielkości 20 cm w rzeczywistości mają ok. 20 mm i wszystkie widoczne w 10-cio krotnym powiększeniu niedoskonałości nikną dając fantastyczny rezultat.

Uzbrajam się, więc w cierpliwość i maluję kolejne elementy setnego zeszytu kolekcji Vasa.

Dekoracje C74

DSCN5912

DSCN5909

 

Lufy – atrapy dział

DSCN5905

DSCN5907

 

Kolejne działo

DSCN5906